533 444 555 info@pomorska.com.pl

Czym jest i jak działa agencja celna?

Współpraca z zagranicznymi kontrahentami, jest dla wielu współczesnych przedsiębiorców jedną z podstaw działalności. Często właściciele firm starają się ograniczyć koszty produkcji – jednak później pozyskane w ten sposób towary należy przetransportować do kraju, w którym znajduje się rynek zbytu. Odbywa się to drogą lądową, morską lub powietrzną. Jednak każda forma transportu na skalę międzynarodową, wiąże się z odprawą i kontrolą za pośrednictwem Urzędu Celnego. Agencja celna może w znacznym stopniu usprawnić ten proces.

Duża ilość niezbędnych dokumentów i znaczny stopień formalizacji tych procedur sprawia, że bardzo łatwo o pomyłkę. Nawet brak jednego dokumentu podczas odprawy, może skończyć się zatrzymaniem lub niekiedy cofnięciem transportu. Jeśli przedsiębiorstwo chce uniknąć takich sytuacji, jednym z najlepszych rozwiązań, jest skorzystanie z usług, jakie świadczy agencja celna.

 

Czym zajmuje się agencja celna?

Często agencja celna mylona jest z Urzędem Celnym – głównie ze względu na zbieżność nazw i szczątkowa wiedza osób, które dopuszczają się tej pomyłki. Ważne jest, iż agencja celna jest instytucją handlową, a nie państwową. Pełni ona przede wszystkim rolę pośrednika w kontaktach pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Współpracuje przy tym z przedsiębiorstwami, które posiadają w zakresie swojej działalności transport towarów na teren Polski i poza jej granice. Agencja celna pośredniczy także w działaniach administracyjnych, związanych z procedurami Urzędu Celnego (na przykład poczas odpraw celnych).

 

Jakie zadania posiada agencja celna?

Jeśli chodzi o konkretne zadania, które obejmują usługi agencji celnej podczas wykonywania zleceń dla klientów, możemy wyróżnić:

  • Przygotowywanie i opracowywanie poprawnej, zgodnej z prawem dokumentacji, związanej z odprawami eksportowymi oraz importowymi, deklaracji INTRASTAT lub też deklaracji, mających związek z podatkiem akcyzowym;
  • Dokonywanie zgłoszeń celnych;
  • Szczegółowe obliczanie kwoty należności przywozowych lub wywozowych oraz wykazywanie ich przy dokonywaniu zgłoszeń celnych;
  • Wystawianie świadectwa pochodzenia;
  • Dokonywanie odpraw celnych – także w przypadku procedury uproszczonej.

 

Agencja celna – dodatkowe kompetencje

Dodatkowym zadaniem, jakim często zajmuje się agencja celna, jest weryfikacja, czy na towarach objętych cłem znajduje się oznaczenie CE. Jeśli agencja celna zauważy niedopatrzenie tej kwestii – zobligowana jest do niezwłocznego poinformowania klienta. W kompetencjach producenta leży zapewnienie wszelkich, niezbędnych oznaczeń CE dla wszystkich towarów objętych cłem.

 

Czy agencja celna ponosi odpowiedzialność za swojego klienta?

Agencja celna nie ponosi odpowiedzialności za towar, jej usługi nie obejmują również weryfikacji, czy dane towary mogą zostać wwiezione do danego kraju. Należy pamiętać, że agencja celna jest jedynie reprezentantem importera, która pośredniczy w kwestiach administracyjnych i formalnych, pomiędzy swoim klientem, a Urzędem Celnym. Usługi agencji celnej dotyczą zarówno transportu na teren Unii Europejskiej, jak i krajów znajdujących się poza nią lub niekiedy nawet na innym kontynencie.

 

Agencja Celna – jak wybrać najlepszą agencję celną i oszczędzić sobie bólu głowy?

Sukces przedsięwzięcia opierającego się na imporcie towarów z zagranicy bądź ich eksporcie poza kraj produkcji, uzależniony jest w dużej mierze od terminowości dostaw i od bezpiecznego transportu.  Wbrew pozorom te dwa czynniki mogą zadecydować o być albo nie być planowanych transakcji i operacji.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeden niedokładnie wypełniony dokument w czasie odprawy celnej może spowodować, że cały transport zostanie zablokowany albo – jeszcze gorzej – cofnięty.

Na drodze, którą pokonuje ładunek od sprzedającego do kupującego, jest wiele tego rodzaju pułapek. Ominąć ich  nie można. Można jednak zadbać o to, by towar terminowo i bezpiecznie dotarł na miejsce. Czy to możliwe? Oczywiście. Wystarczy tylko wybrać dobrą agencję celną. Jak wybrać najlepszą? Dowiesz się na kolejnych stronach.

Najlepsze procedury celne

Najlepsze procedury

Chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie w zakresie procedur celnych.
Najlepsze procedury celne

Minimalne koszty frachtu

Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zminimalizować Twoje koszty frachtu.
Najlepsze procedury celne

Inspekcje w pakiecie

Wyręczymy Ciebie podczas inspekcji granicznych na terminalach w Gdyni i Gdańsku.
Najlepsze procedury celne

Pełna reprezentacja

Na każdym etapie będziemy reprezentowali Twoją firmę przed Urzędem Celnym.
Najlepsze procedury celne

Export & Import

Profesjonalnie obsłużymy Twoje ładunki zarówno w eksporcie jak i imporcie.
Najlepsze procedury celne

Elastyczny magazyn

Przechowamy Twój towar tak długo jak tego będziesz chciał.
Najlepsze procedury celne

100% skuteczności

Sfinalizujemy każdą odprawę celną, z nami nie zapłacisz również podatku VAT.
Najlepsze procedury celne

Tani transport drogowy

Zaproponujemy taki rodzaj transportu drogowego, który pozwoli zaoszczędzić Ci pieniądze.
Najlepsze procedury celne

Bezpieczna dostawa

Bezpiecznie dostarczymy ubezpieczony ładunek pod wskazany przez Ciebie adres.

Jeżeli upewniłeś się, że obsłużymy Twoje zlecenie zgodnie z najwyższymi standardami nie zwlekaj...

skorzystaj z formularza i wypełnij niezbędne informacje, a my niezwłocznie skontaktujemy się z Tobą, aby ustalić szczegóły kompleksowej obsługi Twojego ładunku!

W przeciwnym razie czytaj dalej o spedycji morskiej.

…jeden niedokładnie wypełniony dokument w czasie odprawy celnej może spowodować, że cały transport zostanie zablokowany.