533 444 555 info@pomorska.com.pl

 

Władze Chin walczą z ucieczką pieniędzy z kraju. W ubiegłym roku zlikwidowały ponad 380 nielegalnych banków, które przeprowadziły operacje na ponad 900 mld juanów (130 mld USD). Firmy i mali inwestorzy zaczęli wyprowadzać miliardy dolarów miesięcznie z Chin pod koniec 2015 roku w związku z obawą słabnięcia chińskiej waluty. Władze odpowiedziały zacieśnieniem warunków inwestycji zagranicznych i zakazaniem niektórych operacji inwestorom indywidualnym.

Jak podaje Puls Biznesu  władze państwa środka rozpoczęły bezpardonową walkę z szarą strefą bankową. Mimo, że władze policji nie podają szczegółów akcji już dziś wiadomo, że w ramach szeroko zakrojonej akcji udało się zlikwidować około 380 działających bezprawnie instytucji parabankowych.

Wzmożone akcje wymierzone w szarą strefę mogą mieć związek ze spadającymi od ponad sześciu miesięcy rezerwami walutowymi Chińskiej republiki ludowej

Bank centralny 40-60 mld USD miesięcznie na utrzymanie kursu juana. W styczniu rezerwy wynosiły 2,99 bln USD i były o 992 mld USD niższe od czerwca 2014 roku, kiedy sięgały rekordowe 3,99 bln USD.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem autorstwa Marka Drusia w serwisie Puls Biznesu.